Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

grudzień 2017 w bibliotece

utworzono .

4:grud

Godz. 10.00 - "Wesoła choinka” - impreza czytelnicza.

W programie :

* „Czyja piękniejsza choinka?„ - konkurs strojenia choinki,

* „Grinch – świąt nie będzie” - inscenizacja bajki w wykonaniu przedszkolaków z PP Nr 6,

* spotkanie ze świętym Mikołajem.

Organizatorzy

Miasto Radomsko

Miejska Biblioteka Publiczna

Publiczne Przedszkole Nr 6

w Radomsku

 

6:grud

Godz. 08.30 - "Na tropie właściwego słowa” - spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke autorem książek dla dzieci.  

 

7:grud


Godz. 15:00 - Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich”.

 

12:grud


Godz. 18:00 - Uroczyste podsumowanie X edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego im. bł. ks. Jerzego                   Popiełuszki „Cena miłości Ojczyzny”.

 

14:grud


Godz. 15:30 - "Popołudniowe czytanie” - akcja głośnego czytania.

 

listopad 2017r. w bibliotece

utworzono .

2:list

Godz. 15.00-17.00 - "Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich” - zajęcia prowadzone przez nauczyciela logopedę Anetę Pawlak specjalistę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną zapraszają na bezpłatne zajęcia „Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich”  prowadzone przez nauczyciela logopedę Panią Anetę Pawlak.

Podczas zajęć zadbamy o rozwój pamięci i umiejętności komunikacyjnych, sprawność manualną, pobudzimy wyobraźnię, usprawnimy aparat mowy, wzmocnimy koncentrację i spostrzegawczość dzieci.

Następne spotkanie będzie miało miejsce 2 listopada 2017 r. w godz. 15.00 – 17.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

7:list

Godz. 12.00 - "Idee wyzwoleńcze wywodzące się z Kresów” - spotkanie autorskie i wykład Stanisława Srokowskiego,  pisarza-poety, prozaika, publicysty.

 

IDEA WOLNOŚCI OKIEM KRESOWIAN

Już 7 listopada (wtorek) o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbędzie się spotkanie autorskie Stanisława Srokowskiego, autora powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, opracowań, esejów i recenzji.

Twórca wygłosi prelekcję pt. „Idee wyzwoleńcze wywodzące się z Kresów”, w której nakreśli przybyłym problem walki o niepodległość na kresach, z którymi Srokowski jest związany, co podkreśla w swojej twórczości. Na kanwie jego tekstów powstał m. in.: scenariusz do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na oficjalnej stronie autora: www.srokowski.art.pl

 

8:list


Godz. 15:30 - „Popołudniowe czytanie” - głośne czytanie dzieciom i młodzieży z TPD Koło Pomocy w Radomsku

Od zawsze wiadomo, że czytanie rozwija, wzmacnia więzi, buduje nasze wnętrze, uwrażliwia, zatem nic dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła w świat książek zaprosić dzieci i młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Radomsku.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania z cyklu „Popołudniowe czytanie”, które odbędą się 8 listopada oraz 23 listopada 2017 r. o godz. 15.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku.

 

10:list


Godz. 9:00 - "Odzyskana Niepodległość” - spotkanie z Kazimierzem Szymeczko autorem książek dla dzieci.

 

ZDARZYŁO SIĘ W POLSCE…

„Zdarzyło się w Polsce” – tak właśnie zatytułowana została seria książek dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości i skierowana do najmłodszych czytelników.

Współautorem piątej, ostatniej z serii książek pt. „Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku” jest Kazimierz Szymeczko, który będzie gościł 10 listopada 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Punktualnie o godz. 9.00 spotka się z najmłodszymi czytelnikami, by przybliżyć im jakże niełatwy temat – walkę Polaków o wolność w XX wieku.

Więcej o autorze na jego oficjalnej stronie: szymeczko.pl

 

10:list


Godz. 11:00 - "Literatura polska wobec odzyskania niepodległości” - wykład prof. Tomasza Bocheńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

LITERACKO O WOLNOŚCI

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w polskiej historii – po 123 latach niewoli i staraniach kilku pokoleń udało się odzyskać niepodległość. Dlatego w Polsce dominują wówczas nastroje szczęścia i optymizmu. Młodzi poeci cieszą się ze zwolnienia z obowiązku pisania o sprawach narodowych, do literatury wchodzą nowe tematy: życie codzienne, fascynacja teraźniejszością, twórcy szukają nowych inspiracji, eksperymentują z językiem. Jednocześnie wielu pisarzy ma świadomość, że nowa rzeczywistość wolnej Polski nie rozwiązała problemów, że trzeba będzie podjąć trud odbudowy kraju.

O tych dylematach twórców literatury w nowej rzeczywistości będzie mówił wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Tomasz Bocheński,  w wykładzie „Literatura polska wobec odzyskania niepodległości”, który wygłosi 10 listopada 2017 r. o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

 

17:list

XI Festiwal Puls Literatury „NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY”

Godz. 10:00 - „Baba Blaga”  - spotkanie z autorką książek dla dzieci Joanną Wachowiak

Godz. 18:00

  • uroczyste podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy Krystyny Kwiatkowskiej i wręczenie nagród laureatom,
  • spotkanie autorskie z Grzegorzem Gajkiem pisarzem, autorem s-f, fantasy i horrorów, prowadzenie Witold Jabłoński,
  • koncert Agnieszki Greinert "Czekam na jutro".

Już 17 listopada 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozpocznie się kolejny Festiwal Puls Literatury, tym razem pod hasłem „NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY”. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i literackich.

Puls Literatury dla dzieci

Podczas trwania festiwalu o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku najmłodsi czytelnicy będą mogli się spotkać się z Joanną Wachowiak, doktorem nauk humanistycznych, wykładowczynią uniwersytecką, autorką książek dla dzieci, która zadebiutowała w 2013 roku tytułem Opowiastki dla małych uszu. Nominowana do literackiej nagrody Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY. W 2016 roku zdobyła wyróżnienie w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za pozycję „Baba Blaga”, o której mówi się, że zawiera ogromne pokłady humoru i optymizmu oraz posiada niezwykłą lekkość języka.

Więcej: http://blog.joannawachowiak.com/

Puls Literatury dla dorosłych

W festiwalowe popołudnie, o godz.18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku nastąpi uroczyste podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. Krystyny Kwiatkowskiej i wręczenie nagród laureatom.

Rozstrzygnięciu konkursu będzie towarzyszył koncert Agnieszki Grainert "Czekam na jutro" oraz spotkanie autorskie z Grzegorzem Gajkiem, pisarzem, autorem science fiction, fantasy i horrorów, z wykształcenia kulturoznawcą, z zamiłowania fanem Tolkiena, Lema i Lovecrafta, które poprowadzi Witold Jabłoński, dziennikarz, pisarz, recenzent i tłumacz literatury rosyjskojęzycznej

Strona autorska: https://gajekgreg.wordpress.com/

 

 

23:list

Godz. 15.30 - „Popołudniowe czytanie” - głośne czytanie dzieciom i młodzieży z TPD Koło Pomocy w Radomsku

Od zawsze wiadomo, że czytanie rozwija, wzmacnia więzi, buduje nasze wnętrze, uwrażliwia, zatem nic dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła w świat książek zaprosić dzieci i młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Radomsku.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania z cyklu „Popołudniowe czytanie”, które odbędą się 8 listopada oraz 23 listopada 2017 r. o godz. 15.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku.

 

23:list

Godz. 16.00 - Polarne Wwodowstąpienie” - spotkanie z żeglarzem, uczestnikiem antarktycznej wyprawy „Uratuj Polonusa” Tomaszem Sosinem oraz wernisaż malarstwa Malwiny Cieślik.

W 2014 roku grupa żeglarzy skupiona wokół Piotra Mikołajewskiego zorganizowała wieloetapowy rejs. Celem przedsięwzięcia było dotarcie na wyspę Georgia Południowa, gdzie w Grytviken spoczywa ciało irlandzkiego podróżnika, odkrywcy, badacza Atlantydy. Niestety, Polonus osiadł na skalistej płyciźnie, na wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie. Podjęto akcję ratunkową, dzięki, której uratowano załogę, a jacht po wielu trudnych zabiegach scholowano.

O tej antarktycznej wyprawie będzie opowiadał, 23 listopada 2017 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, żeglarz i jej uczestnik - Tomasz Sosin.

Serdecznie zapraszamy!

 

25:list


Godz. 10:30 -  „Porwanie księżniczki” - spektakl w wykonaniu Teatru Lalek „Pinokio” 

Tym razem teatr zawita do Miejskiej Biblioteki Publicznej 25 listopada 2017 r. i o godz. 10.30 najmłodsi obejrzą przedstawienie „Porwanie księżniczki”, które przeniesie dzieci w świat kota, koguta i lisicy, których łączy prawdziwa przyjaźń i gdy dociera do nich wiadomość o porwaniu księżniczki, bez wahania ruszają jej na pomoc. Co wyniknie z ich spotkania? Co tak naprawdę liczy się w życiu? By uzyskać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

                   

wystawy książek:listopad

 

Z myślą o Niepodległej” - wystawa książek ze zbiorów biblioteki z cyklu Wypożycz z wystawy (czynna w godzinach pracy biblioteki od 10 do 16 listopada br.).

W dniach od 10 do 16 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku będzie można zapoznać się z wystawą książek ze zbiorów naszej placówki z cyklu Wypożycz z wystawy. Wydarzenie to wpisuje się w tegoroczne obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy biblioteki.

Zapraszamy!

„W Bullerbyn jest zawsze wesoło” - 110. rocznica urodzin Astrid Lindgren (czynna w godzinach pracy Oddziału dla dzieci).

Kolejnym sposobem na obcowanie z literaturą w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest 110. rocznica urodzin Astrid Lindgren. W tym celu na naszej wystawie pt. „W Bullerbyn jest zawsze wesoło” będzie możliwość podjęcia podróży w czasie i spotkania z twórczością szwedzkiej pisarki

     Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych. Na wniosek polskich dzieci otrzymała Order Uśmiechu, a 2 maja 1989 przyznano jej tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

październik 2017r. w bibliotece

utworzono .

3:paźdz

Godz. 16.00 - "Rodzina i miłość w świecie Bolesława Prusa" - Monika Piątkowska, dziennikarka, autorka biografii Bolesława Prusa na tropie najbardziej tajemniczego polskiego pisarza.

NIEZWYKLE TAJEMNICZY CZŁOWIEK…,

                                                 CZYLI RZECZ O BOLESŁAWIE PRUSIE

O tajemniczości i niezwykłości pozytywistycznego pisarza mówiło wielu, jednym z nich był Stefan Żeromski, który uległ złudnym wyobrażeniom o autorze „Lalki”. Jak się okazuje zainteresowanie twórcą jest wciąż żywe.

Kolejną osobą, która postanowiła zmierzyć się z „tajemnicą” osobowości pisarza jest Monika Piątkowska, dziennikarka i autorka nowej biografii Bolesława Prusa, która już 3 października o godz. 16.00 zagości w Miejskiej Bibliotece Publicznej i wygłosi wykład pt. „Rodzina i miłość w świecie Bolesława Prusa”.

W swej książce „Prus. Śledztwo biograficzne” Monika Piątkowska niczym detektyw przeprowadziła dochodzenie i stworzyła wielowymiarowy portret pisarza, który okazuje się postacią kolorową, wewnętrznie rozdartą, neurotyczną, targaną pragnieniami,  słowem… ludzką...

5:paźdz

Godz. 15.00-17.00 - "Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich” - zajęcia prowadzone przez nauczyciela logopedę Anetę Pawlak specjalistę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku.

„CZYTANIE NA KOLANIE”

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną zapraszają na bezpłatne zajęcia „Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich”  prowadzone przez nauczyciela logopedę Panią Anetę Pawlak.

Podczas zajęć zadbamy o rozwój pamięci i umiejętności komunikacyjnych, sprawność manualną, pobudzimy wyobraźnię, usprawnimy aparat mowy, wzmocnimy koncentrację i spostrzegawczość dzieci.

Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce 5 października 2017 r. w godz. 15.00 – 17.00, zaś kolejne zajęcia w ramach projektu będą odbywały się cyklicznie, w każdy pierwszy czwartek danego miesiąca, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

6:paźdz

Godz. 17:00 - „Różewicz i aktorzy” - debata teatralna. Twórczość Tadeusza Różewicza we współczesnych interpretacjach aktorskichmoderator Janusz Majcherek.

ROZMOWY O TEATRZE

Już 6 października 2017 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej krytyk teatralny i socjolog kultury Janusz Majcherek poprowadzi debatę teatralną „Twórczość Tadeusz Różewicza we współczesnych interpretacjach aktorskich”. Spotkanie to odsłona kolejnej edycji Open Różewicz Festiwal. Gośćmi debaty będą m.in.: Maja Komorowska, Bogusław Kierc, którzy poruszą temat interpretacji dramaturgii Różewicza oraz wyzwań aktorskich, które ona przed nimi stawia.

 

7:paźdz


Godz. 10:30 - "Czerwony Kapturek” - spektakl w wykonaniu Teatru Lalek „Pinokio”

TEATR LALEK „Pinokio” w BIBLIOTECE

Tym razem objazdowy teatr przyjeżdża do nas ze spektaklem „Czerwony Kapturek”, który przestrzega najmłodszych przed nadmiernym zaufaniem wobec nieznajomych, a do tego widzowie będą mieli sposobność spróbować swych sił jako animatorzy lalek.

 

12:paźdz

Godz. 15.30 - „Popołudniowe czytanie” - głośne czytanie dzieciom i młodzieży z TPD Koło Pomocy w Radomsku.

Od zawsze wiadomo, że czytanie rozwija, wzmacnia więzi, buduje nasze wnętrze, uwrażliwia, zatem nic dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła w świat książek zaprosić dzieci i młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Radomsku. Dla nich 12 października i 26 października o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie pt. „Popołudniowe czytanie”.

 

12:paźdz

Godz. 16.00 - W ramach XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej MBP zaprasza na spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, doktorem filozofii, dziennikarzem, pisarzem. Autor m.in. biografii "Maksymiliam M. Kolbe. Biografia świętego męczennika". Temat spotkania: "Aktualny święty Maksymilian".

MAKSYMILIAN MARIA KOLBE – „SZALENIEC NIEPOKALANEJ”

Kim tak naprawdę był jeden z najważniejszych polskich świętych? Na to pytanie w swojej książce „Maksymilian M. Kolbe. Biografia Świętego Męczennika” próbuje odpowiedzieć dr Tomasz Terlikowski (filozof, dziennikarz, pisarz), który przez wiele lat zajmował się życiem i śledził dokonania ojca Maksymiliana Kolbego. Autor biografii zgromadził bogaty materiał faktograficzny, w postaci zdjęć, dokumentów, nagrań, relacji naocznych świadków, co pozwoliło mu stworzyć nowy portret zakonnika, który przez lata nadal fascynuje i przyciąga, ale również budzi emocje.

Wszelkie wątpliwości już niebawem, bo 12 października 2017 r. o godz. 16.00, wyjaśni osobiście dr Tomasz Terlikowski, który pojawi się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w ramach XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej i wygłosi prelekcję „Aktualny święty Maksymilian”. Serdecznie zapraszamy!

 

11:paźdz


Godz. 11:00 - "Baw się czytaniem” - spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem autorem książek dla dzieci.

„BAW SIĘ CZYTANIEM”

Właśnie do tego zachęca Paweł Beręsewicz podczas spotkań autorskich z młodymi czytelnikami. Jedno z nich odbędzie się 11 października 2017 r. o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

Paweł Beręsewicz to autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Twórczość literacka dla najmłodszych przyniosła mu szereg nagród i wyróżnień: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodę Literacką Miasta Warszawy oraz III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren, Nagrodę w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej.

 

19:paźdz


Godz. 11:00 - Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych:

* XIV edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Pocztówka z wakacji”,

* X edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Mój pierwszy przewodnik po Europie”

+ wystawa pokonkursowa

 

ECHA WAKACJI

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza na rozstrzygnięcie konkursów plastycznych: „Pocztówka z wakacji” oraz „Mój pierwszy przewodnik po Europie”.  Spotkanie odbędzie się 19 października 2017 r. o godz. 11.00.

Nagrodzone prace będzie można zobaczyć na wystawach pokonkursowych.

wystawy książek:październik

Wystawy książek:

* „Nierozważna i nieromantyczna” - w 55. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej

Już niebawem, 11 października, mija 55. rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej, poetki, autorki liryków miłosnych, tekstów o wyjątkowej głębi egzystencjalnej, kobiety o wielu twarzach. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę książek poświęconych życiu i twórczości poetki.

 

wrzesień 2017 w bibliotece!

utworzono .

2:wrzes

Godz. 11.00-14.00 - "Narodowe Czytanie" - Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego są: Miasto Radomsko i Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Partnerem Stowarzyszenie Teatr Źródło. Miłośnicy twórczości Stanisława Wyspiańskiego będą mogli wysłuchać i przeczytać ulubiony fragment dramatu "Wesele". Teatr Źródło zaprezentuje spektakl ph." "A to Polska właśnie". Ponadto w programie:

- okolicznościowa wystawa książek,

- projekcja filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy.

 

 

Spotkania

 

14:wrzes

Godz. 11.00 - "Syberyjskie przygody Chmurki" - spotkanie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą

 

chmurka

Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie w głębi Rosji, dokąd wywieziono bohaterkę z mamą, babcią i ciociami w czasie II wojny światowej.

 

 

22:wrzes

Godz. 17.00 - Lokalna Organizacja Turystyczna "Między Wartą i Pilicą" i Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zapraszają na spotkanie z dr. Markiem Jedynakiem nt.: "Życie i walka cc płk. Jana Piwnika - Ponurego".

Jan Piwnik Ponury

„NOWA HISTORIA”  JANA PIWNIKA

O losach Jana Piwnika (ps. „Donat”, „Ponury”) krążyły legendy. Cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko - Kieleckiego Armii Krajowej, dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie. Pośmiertnie awansowany do stopnia majora, został także odznaczony krzyżem Virtuti Militari IV i V klasy oraz Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

O tym niezwykłym Polaku, będzie mówił dr Marek Jedynak, pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor książki „Niezależni kombatanci w PRL”, w której przybliża losy „cichociemnych”. Prelekcja „Życie i walka cc płk. Jana Piwnika „Ponurego”, którą wygłosi 22 września o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, będzie kolejnym głosem wyjaśniającym sytuację polskich służb konspiracyjnych.

 

26:wrzes


Godz. 10:00 - spotkanie autorskie dla dzieci z Przemysławem Wechterowiczem.

mrowka wilk

ZROZUMIEĆ DZIECI – ZROZUMIEĆ ŚWIAT

Tak o swoim pisarstwie mówi Przemysław Wechterowicz, autor książek dla najmłodszych, który już 26 września o godz. 10.00 odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku i spotka się z uczniami z klas 1-3 radomszczańskich szkół.

Prywatnie ojciec i mąż, mieszka w Warszawie i wciąż szuka nowych inspiracji, by móc wkraczać w świat dzieci, które jego zdaniem naturalnie i prosto potrafią spojrzeć na rzeczywistość. Pisał już o marzeniach („Wielkie marzenia”), mrówce („Mrówka wychodzi za mąż”), krówce („Lukrecja”), jamniku („Anastazy”), mamach („Mama”), trudnym, ale i ekscytującym życiu tygrysa („Być jak tygrys”). Dla pisarza każdy element naszego świata jest ważny, a jego historia wciągająca, a dzieci wiedzą o tym najlepiej…

Wechterowicz swoją przygodę z literaturą rozpoczął od poezji, by z czasem poświęcić się pisaniu dla dzieci i specjalizować się w autorskiej książce ilustrowanej. Tłumaczony na język chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski, wciąż zaskakuje podróżując po dziecięcej wyobraźni. Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz dwukrotnie nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY, promującej teksty przeznaczone dla młodego czytelnika.

 

29:wrzes


Godz. 10:00 - Festiwal Pięknego Czytania.

 

plakat2017

MAGICZNA SIŁA CZYTANIA

Już wkrótce, 29 września o godz. 9.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Ładzicach zapraszają na VI edycję Festiwalu Pięknego Czytania organizowanego z okazji Dnia Głośnego Czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa - odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, bo to do nich w szczególności skierowane jest to przedsięwzięcie. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich odczasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki.

Festiwal adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (kl. IV – VII) i gimnazjów (kl. II – III).

 

  

Wystawy książek:

- "Odkrywam świat" - książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

"Wrzesień 1939" - wystawa książek ze zbiorów biblioteki.