Anna Jankowska „Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne” - recenzja książki

utworzono .

 
 

Zbliżają się Święta Wielkanocne, najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie, które upamiętniają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to również czas, kiedy dzieci zadają rodzicom wiele pytań na temat  wielkanocnych zwyczajów. Książka pt. „Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne” Anny Jankowskiej to rozmowa autorki z córką Karolinką o polskich zwyczajach wielkanocnych.

Dziewczynka zadaje szereg pytań, na które odpowiada mama w bardzo przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Dzieci dowiedzieć się mogą dlaczego Wielkanoc nie ma konkretnej daty, co należy robić każdego dnia Wielkiego Tygodnia, kiedy należy szykować święconkę , jaki jest sens wielkanocnego palenia ognia i polewania wodą. Autorka opowiada jak wygląda Wielkanoc w różnych regionach Polski, a także wspomina o tradycjach w innych krajach.

„Opowiedz mi, mamo” to również świetny poradnik dla rodzica i dzieci. Książka podpowiada jak farbować jajka w naturalny sposób, jak ozdobić  pisanki, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Książka A. Jankowskiej może być świetną inspiracją dla rodzica do wspólnej zabawy z dzieckiem podczas przygotowań i obrzędów wielkanocnych. Pozwala uświadomić dzieciom, że Wielkanoc to koniec smutku i cierpienia, a  początek radości,  życia i zabawy.

Książka dostępna jest w Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku.