Hanna Krall "Synapsy Marii H." - recenzja książki

utworzono .

157232427 1396026994075640 889305686408709019 n

 

"Synapsy Marii H." to książka o historii, pamięci i przeżywaniu, najwybitniejszej polskiej reporterki - Hanny Krall.
Tytułowa bohaterka to Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Wyemigrowała tam po stanie wojennym, podczas którego była internowana.
Maria wychowuje autystycznego syna, kocha, cierpi, nosi w sobie bolesne wspomnienia, które dotyczą także jej rodziny. Maria H. w setkach listów wysyłanych do reporterki opowiada o swojej przeszłości, teraźniejszości i obawach o przyszłość, zwłaszcza, że ta ukryta jest - jak się okazuje - w czarnych dziurach, a Maria miała jednak nadzieję, że to przeszłość do nich wpada.
Reportaż spełnia tu funkcję dodatkowych synaps, budując powiązania między historiami, losami i spostrzeżeniami. Autorkę fascynuje w „Synapsach…” tajemnica działania mózgu, który czasem bywa dla nas łaskawy, a czasem zabójczy. Ale też funkcje, jakie pamięć pełni w naszym życiu. Bo może by było lepiej, żebyśmy już nie pamiętali? I jak pamiętać, gdy nie będzie już świadków?
Oszczędna w słowach, poruszająca do głębi opowieść o czasach II wojny światowej, o śmierci, o życiu, o czasach komunizmu, ataku na Word Trade Center, historia pełna traum i bólu, ale też drobnych radości. Jest w niej nostalgia, smutek, koszmar wojny, ale też zaduma nad światem, jego pięknem i różnorodnością.