"Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791r."

konstytucja

Witaj nam majowa jutrzenko

Uchwalona przez Sejm Czteroletni była Ustawa Rządowa z dnia 3 maja pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie. Tym aktem, 224 lata temu przyjęto ustawę zasadniczą regulującą ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ustanowione w 1919 roku i przywrócone w roku 1990  Święto Narodowe 3 Maja jest radosnym uhonorowaniem niepodległej ojczyzny.

Z tej okazji proponujemy i zapraszamy do obejrzenia wystawy ilustrującej historię polskiego parlamentaryzmu, przygotowaną przez warszawskie Muzeum Niepodległości, a z inicjatywy ówczesnej eurodeputowanej Ewy Tomaszewskiej, zatytułowanej:

„Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791 r.”,

którą będzie można obejrzeć od 30 kwietnia do 6 maja br., w godzinach pracy biblioteki.

Ekspozycja stanowi przekrojową prezentację ważnych wydarzeń, dokumentów i postaci związanych z historią polskiego systemu ustawodawczego.

W I W A T   M A J,   T R Z E C I   M A J