Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

listopad 2017r. w bibliotece

utworzono .

2:list

Godz. 15.00-17.00 - "Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich” - zajęcia prowadzone przez nauczyciela logopedę Anetę Pawlak specjalistę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną zapraszają na bezpłatne zajęcia „Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich”  prowadzone przez nauczyciela logopedę Panią Anetę Pawlak.

Podczas zajęć zadbamy o rozwój pamięci i umiejętności komunikacyjnych, sprawność manualną, pobudzimy wyobraźnię, usprawnimy aparat mowy, wzmocnimy koncentrację i spostrzegawczość dzieci.

Następne spotkanie będzie miało miejsce 2 listopada 2017 r. w godz. 15.00 – 17.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

7:list

Godz. 12.00 - "Idee wyzwoleńcze wywodzące się z Kresów” - spotkanie autorskie i wykład Stanisława Srokowskiego,  pisarza-poety, prozaika, publicysty.

 

IDEA WOLNOŚCI OKIEM KRESOWIAN

Już 7 listopada (wtorek) o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbędzie się spotkanie autorskie Stanisława Srokowskiego, autora powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, opracowań, esejów i recenzji.

Twórca wygłosi prelekcję pt. „Idee wyzwoleńcze wywodzące się z Kresów”, w której nakreśli przybyłym problem walki o niepodległość na kresach, z którymi Srokowski jest związany, co podkreśla w swojej twórczości. Na kanwie jego tekstów powstał m. in.: scenariusz do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na oficjalnej stronie autora: www.srokowski.art.pl

 

8:list


Godz. 15:30 - „Popołudniowe czytanie” - głośne czytanie dzieciom i młodzieży z TPD Koło Pomocy w Radomsku

Od zawsze wiadomo, że czytanie rozwija, wzmacnia więzi, buduje nasze wnętrze, uwrażliwia, zatem nic dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła w świat książek zaprosić dzieci i młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Radomsku.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania z cyklu „Popołudniowe czytanie”, które odbędą się 8 listopada oraz 23 listopada 2017 r. o godz. 15.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku.

 

10:list


Godz. 9:00 - "Odzyskana Niepodległość” - spotkanie z Kazimierzem Szymeczko autorem książek dla dzieci.

 

ZDARZYŁO SIĘ W POLSCE…

„Zdarzyło się w Polsce” – tak właśnie zatytułowana została seria książek dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości i skierowana do najmłodszych czytelników.

Współautorem piątej, ostatniej z serii książek pt. „Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku” jest Kazimierz Szymeczko, który będzie gościł 10 listopada 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Punktualnie o godz. 9.00 spotka się z najmłodszymi czytelnikami, by przybliżyć im jakże niełatwy temat – walkę Polaków o wolność w XX wieku.

Więcej o autorze na jego oficjalnej stronie: szymeczko.pl

 

10:list


Godz. 11:00 - "Literatura polska wobec odzyskania niepodległości” - wykład prof. Tomasza Bocheńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

LITERACKO O WOLNOŚCI

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w polskiej historii – po 123 latach niewoli i staraniach kilku pokoleń udało się odzyskać niepodległość. Dlatego w Polsce dominują wówczas nastroje szczęścia i optymizmu. Młodzi poeci cieszą się ze zwolnienia z obowiązku pisania o sprawach narodowych, do literatury wchodzą nowe tematy: życie codzienne, fascynacja teraźniejszością, twórcy szukają nowych inspiracji, eksperymentują z językiem. Jednocześnie wielu pisarzy ma świadomość, że nowa rzeczywistość wolnej Polski nie rozwiązała problemów, że trzeba będzie podjąć trud odbudowy kraju.

O tych dylematach twórców literatury w nowej rzeczywistości będzie mówił wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Tomasz Bocheński,  w wykładzie „Literatura polska wobec odzyskania niepodległości”, który wygłosi 10 listopada 2017 r. o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

 

17:list

XI Festiwal Puls Literatury „NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY”

Godz. 10:00 - „Baba Blaga”  - spotkanie z autorką książek dla dzieci Joanną Wachowiak

Godz. 18:00

  • uroczyste podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy Krystyny Kwiatkowskiej i wręczenie nagród laureatom,
  • spotkanie autorskie z Grzegorzem Gajkiem pisarzem, autorem s-f, fantasy i horrorów, prowadzenie Witold Jabłoński,
  • koncert Agnieszki Greinert "Czekam na jutro".

Już 17 listopada 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozpocznie się kolejny Festiwal Puls Literatury, tym razem pod hasłem „NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY”. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i literackich.

Puls Literatury dla dzieci

Podczas trwania festiwalu o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku najmłodsi czytelnicy będą mogli się spotkać się z Joanną Wachowiak, doktorem nauk humanistycznych, wykładowczynią uniwersytecką, autorką książek dla dzieci, która zadebiutowała w 2013 roku tytułem Opowiastki dla małych uszu. Nominowana do literackiej nagrody Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY. W 2016 roku zdobyła wyróżnienie w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za pozycję „Baba Blaga”, o której mówi się, że zawiera ogromne pokłady humoru i optymizmu oraz posiada niezwykłą lekkość języka.

Więcej: http://blog.joannawachowiak.com/

Puls Literatury dla dorosłych

W festiwalowe popołudnie, o godz.18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku nastąpi uroczyste podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. Krystyny Kwiatkowskiej i wręczenie nagród laureatom.

Rozstrzygnięciu konkursu będzie towarzyszył koncert Agnieszki Grainert "Czekam na jutro" oraz spotkanie autorskie z Grzegorzem Gajkiem, pisarzem, autorem science fiction, fantasy i horrorów, z wykształcenia kulturoznawcą, z zamiłowania fanem Tolkiena, Lema i Lovecrafta, które poprowadzi Witold Jabłoński, dziennikarz, pisarz, recenzent i tłumacz literatury rosyjskojęzycznej

Strona autorska: https://gajekgreg.wordpress.com/

 

 

23:list

Godz. 15.30 - „Popołudniowe czytanie” - głośne czytanie dzieciom i młodzieży z TPD Koło Pomocy w Radomsku

Od zawsze wiadomo, że czytanie rozwija, wzmacnia więzi, buduje nasze wnętrze, uwrażliwia, zatem nic dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła w świat książek zaprosić dzieci i młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Radomsku.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania z cyklu „Popołudniowe czytanie”, które odbędą się 8 listopada oraz 23 listopada 2017 r. o godz. 15.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku.

 

23:list

Godz. 16.00 - Polarne Wwodowstąpienie” - spotkanie z żeglarzem, uczestnikiem antarktycznej wyprawy „Uratuj Polonusa” Tomaszem Sosinem oraz wernisaż malarstwa Malwiny Cieślik.

W 2014 roku grupa żeglarzy skupiona wokół Piotra Mikołajewskiego zorganizowała wieloetapowy rejs. Celem przedsięwzięcia było dotarcie na wyspę Georgia Południowa, gdzie w Grytviken spoczywa ciało irlandzkiego podróżnika, odkrywcy, badacza Atlantydy. Niestety, Polonus osiadł na skalistej płyciźnie, na wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie. Podjęto akcję ratunkową, dzięki, której uratowano załogę, a jacht po wielu trudnych zabiegach scholowano.

O tej antarktycznej wyprawie będzie opowiadał, 23 listopada 2017 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, żeglarz i jej uczestnik - Tomasz Sosin.

Serdecznie zapraszamy!

 

25:list


Godz. 10:30 -  „Porwanie księżniczki” - spektakl w wykonaniu Teatru Lalek „Pinokio” 

Tym razem teatr zawita do Miejskiej Biblioteki Publicznej 25 listopada 2017 r. i o godz. 10.30 najmłodsi obejrzą przedstawienie „Porwanie księżniczki”, które przeniesie dzieci w świat kota, koguta i lisicy, których łączy prawdziwa przyjaźń i gdy dociera do nich wiadomość o porwaniu księżniczki, bez wahania ruszają jej na pomoc. Co wyniknie z ich spotkania? Co tak naprawdę liczy się w życiu? By uzyskać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

                   

wystawy książek:listopad

 

Z myślą o Niepodległej” - wystawa książek ze zbiorów biblioteki z cyklu Wypożycz z wystawy (czynna w godzinach pracy biblioteki od 10 do 16 listopada br.).

W dniach od 10 do 16 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku będzie można zapoznać się z wystawą książek ze zbiorów naszej placówki z cyklu Wypożycz z wystawy. Wydarzenie to wpisuje się w tegoroczne obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy biblioteki.

Zapraszamy!

„W Bullerbyn jest zawsze wesoło” - 110. rocznica urodzin Astrid Lindgren (czynna w godzinach pracy Oddziału dla dzieci).

Kolejnym sposobem na obcowanie z literaturą w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest 110. rocznica urodzin Astrid Lindgren. W tym celu na naszej wystawie pt. „W Bullerbyn jest zawsze wesoło” będzie możliwość podjęcia podróży w czasie i spotkania z twórczością szwedzkiej pisarki

     Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych. Na wniosek polskich dzieci otrzymała Order Uśmiechu, a 2 maja 1989 przyznano jej tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.