Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

wojenny

Raport z …

W oparach absurdu i dymu granatów łzawiących, w szumie zagłuszanych fal radiowych Wolnej Europy i salwach z wodnych armatek ZOMO, w wykrzyczanych słowach bardów i koszmarnym języku tak zwanych OBWIESZCZEŃ. W pamięci zacierają się zdarzenia i fakty. Mierzymy się z mitem bohatera, który dawno już „zszedł z plakatu”. Czasem jest coraz trudniej odróżnić odwagę od odważnika. A przecież w uszach wciąż jeszcze słyszymy zgrzyt przeładowanego przed chwilą, za naszymi plecami, magazynka wojskowego karabinu, o tu, kilka ulic dalej, przed szkolną przecież bursą.

Trzydzieści pięć lat mija od tamtej, grudniowej nad Polską nocy. Czy warto jeszcze, za wszelką cenę, szukać rzeczy, które kiedyś łączyły? Przyczynkiem do wiedzy jest nauka. Dlatego w tę rocznicę proponujemy wykład Leszka Próchniaka z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi:

Stan wojenny 1981 – 1983 – zarys problematyki

13 grudnia 2016 rok