Spotkanie z Bronką Nowicką

nowicka

„Nakarmić kamień

Nie pragnę aby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka - powiedziała laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike o swoim debiutanckim tomiku prozy poetyckiej.

Chce się spotykać z czytelnikami i rozmawiać. Tym razem, w naszej bibliotece zrobi to o godzinie 12.00 w dniu 29 listopada, kiedy to zapraszamy na spotkanie z panią Bronką Nowicką. Nasz gość mówi, że nagroda jest dla niej także wyjątkowym zobowiązaniem pozostawania blisko życia, ludzi, ich historii i pamięci.

Urodziła się  17 listopada 1974 roku w Radomsku i tu rozpoczęło się jej dotykanie sztuki. Potem została absolwentką łódzkiej filmówki i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W różnorodnej przestrzeni twórczości oprócz słów, języka, odnajdziemy intermedia, obraz w ruchu. Za filmową etiudę „Tristis” była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach szkół filmowych. Reżyserowała spektakle na scenach stołecznego Teatru Studio im. Stanisława Witkiewicza, olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza oraz Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Za najlepszy poetycki debiut książkowy zdobyła w tym roku III nagrodę na XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”.

Podczas uroczystości zorganizowanych z okazji wyróżnienia najlepszej książki roku powiedziała, że chciałaby wrócić do domu, żeby pracować. Podczas rozmowy w Radio dla Ciebie powiedziała, że nie chce pisać w poczuciu obowiązku za przyznaną nagrodę, ale powstaje nowa książka. Ona powstaje od roku i mam nadzieję, że niedługo się ukaże. Stanie się to jednak dopiero wtedy, gdy uznamy, że jest się czym podzielić. Nie wiem jeszcze, co to będzie za książka. Na pewno jakieś teksty, słowa.