"Polskie Państwo Podziemne" - wykład prof. Marka Dutkiewicza

1 Wykład Marka Dudkiewicza

Polskie Państwo Podziemne

Polski wrzesień 1939 roku to w naszej pamięci przede wszystkim bohaterstwo i dramat obrońców ojczyzny w obliczu niemieckiej i sowieckiej agresji oraz początek okupacji. Ale warto pamiętać, że w obliczu narodowej tragedii zrodziło się dzieło nie mające sobie równych w historii świata. Otóż kiedy 26 września - siedemdziesiąt sześć lat temu w oblężonej Warszawie wylądował samolot z Rumunii, to na jego pokładzie był oficer z rozkazami dla generała Rómmla. Dotyczyły misji powierzonej przez Wodza Naczelnego ujętej w słowach: „Posyłam majora Galinata do Warszawy z zadaniem powołania do życia polskiej organizacji podziemnej do walki z Niemcami. Obejmie on w niej dowództwo i kierownictwo”. Dzień później generał, na podstawie uprawnień przekazanych przez Marszałka Rydza-Śmigłego, wydał rozkaz generałowi Michałowi Karaszewiczowi-Tokarzewskiemu. Mówił on o zorganizowaniu podziemnej organizacji do walki z wrogiem. Tak powstała tajna organizacja Służba Zwycięstwu Polsce, a zarazem zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

Pomimo bezprzykładnego w historii bestialstwa z jakim hitlerowski i sowiecki okupant dążył do wyniszczenia narodu polskiego, wbrew terrorowi i zapisom na wojskowych mapach II wojny światowej, na polskim terytorium działały wszystkie cywilne i wojskowe organy: administracyjne - Delegatura Rządu RP na Kraj, sądownicze – Departament Sprawiedliwości, siły zbrojne - Armia Krajowa, a nawet parlament - Polityczny Komitet Porozumiewawczy oraz Rada Jedności Narodowej. Znakomicie zorganizowane tajne nauczanie. Wspieranie kultury. Funkcjonowała nawet pomoc społeczna. Funkcjonujące struktury Polskiego Państwa Podziemnego podlegały legalnym władzom II Rzeczypospolitej na uchodźstwie. To był prawdziwy fenomenem na światową skalę, a znak Polski Walczącej stał się wyjątkowym symbolem, po który wielokrotnie sięgali również przeciwnicy powojennego totalitaryzmu.

„Polskie Państwo Podziemne”

- to temat wykładu Pana profesora Marka Dutkiewicza z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego,

na który zapraszamy do naszej czytelni

w poniedziałek 28 września br. o godzinie 12.00