Spotkanie z Olgą Tokarczuk

1 Olga Tokarczuk

Przed werdyktem jurorów

Zanim jeszcze wypowiedzą się ostatecznie jurorzy rozstrzygając tegoroczne finały Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelusa, będziemy mogli gościć w naszej bibliotece i posłuchać co o swojej najnowszej książce, jaką są epickie „Księgi Jakubowe”, mówi ich autorka Olga Tokarczuk. Wybitna polska prozaiczka i eseistka, poetka i autorka scenariuszy, psycholog. Autorka nie tylko chętnie czytana i słuchana, ale również wielokrotnie komplementowana i honorowana nagrodami. Jedną z ostatnich jest międzynarodowa nagroda Brueckepreis, przyznawana przez Miasto Europejskie położone na dwóch brzegach Nysy Łużyckiej - Zgorzelec i Goerlitz. W uzasadnieniu prezes Towarzystwa Nagrody Brueckepreis Willi Xylander podnosi, że Olga Tokarczuk „rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami rożnych narodów”.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które będzie miało miejsce we wtorek 29 września o godzinie 18.00, a które poprowadzi Justyna Czechowska, animatorka kultury i literaturoznawczyni, autorka artykułów, antologii i wywiadów oraz tłumaczka z języków: szwedzkiego i norweskiego – jej przekład książki „Der ganze Weg”, autorstwa Kristin Berget był nominowany w drugiej edycji konkursu Europejski Poeta Wolności.