"Spór o Żołnierzy Wyklętych" - wykład prof. Antoniego Dudka

W I E R N I  O J C Z Y Ź N I E  I  I D E A Ł O M

Drogi Żołnierzy Niepodległej Ojczyzny w naszej historii wiodły nie raz przez różne, nieraz odległe ziemie i fronty wielu wojen i powstań, ale też przez miejsca zsyłek, obozów czy zdradzieckich kaźni. A groby znaczące szlak polskiego oręża są na mapach najpodleglejszych nawet zakątków. Lecz to na żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego wydano wyrok najokrutniejszy. Oto totalitarnemu aparatowi władzy nie wystarczyły sądowe zbrodnie i wykonane wyroki śmierci. Skazali Żołnierzy Wyklętych na ludzką niepamięć.

Jednak mimo wyjątkowo służalczej staranności „policji tajnej, widnej i dwupłciowej” wyroku wykonać się nie udało.

Dlatego wierni ideałom, za które walczyli i ginęli najlepsi synowie tej ziemi, dzisiaj kolejny już raz dajemy świadectwo, że prawdy nie da się zabić, a pamięci nie można rozstrzelać. Jesteśmy to winni Polsce i kolejnym pokoleniom.

70. rocznica utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego oddaje należny szacunek Żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego, poległym i pomordowanym w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1945 – 1955, a w naszej Bibliotece proponujemy

• 2 marca 2015 r. godz.12.00 - „Spór o Żołnierzy Wyklętych” - wykład profesora Antoniego Dudka, politologa, kierownika Katedry Współczesnej Polityki Polskiej w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zastępcę przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Narodowej,

• 19 marca 2015 r. godz.11.00 i 12.00 - „Rycerze lasu” – opowieść dla dzieci o Żołnierzach Wyklętych - spotkanie z Weroniką Zagułą, współautorką pierwszej, skierowanej do najmłodszego czytelnika książki o odwadze i historii widzianej oczami chłopców oraz Izabelą Bogucką z Signum Temporis. Stowarzyszenie do Rzeczy, które umacnia i promuje postawy patriotyczne.

wyklad

rycerze