Zuzanna Orlińska „Wstydu za grosz!” - recenzja

utworzono .

Wstydu za grosz

 

Na długie jesienne i zimowe wieczory polecamy książkę Zuzanny Orlińskiej pt. „Wstydu za grosz!”. Książka ta otrzymała II nagrodę w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a więc reprezentuje „wysoki poziom artystyczny i etyczny i z pełnym przekonaniem można polecać ją do czytania dzieciom i młodzieży”.

Główni bohaterowie powieści to gimnazjalistka Julianna, jej babcia Delfina oraz Aleksy – kolega Julianny z klasy.

Julianna przejmuje się tym, co sądzą o niej inni, przeżywa też bardzo rozstanie rodziców. Dodatkowo w szkole spotyka ją przykra sytuacja, w konsekwencji czego chce wycofać się z życia szkolnego i i towarzyskiego.

Delfina, była reżyserka, po śmierci męża stara się poskładać swój świat na nowo, chce być jeszcze aktywna zawodowo, również ze względów materialnych, chociaż na tym polu spotyka początkowo same niepowodzenia.

Aleksy vel Alien to intelektualista, który posiada zupełnie inne zainteresowania niż większość chłopaków w jego wieku. Jest uzdolniony literacko, prowadzi blog na temat starych filmów.

Jest jeszcze mama Julianny, Marta, która nie może pozbierać się po rozstaniu z mężem, rodzice Aleksego bezskutecznie dążący do sukcesów zawodowych, Andrzej, Leszek, Anioł i wielu innych bohaterów epizodycznych.

Motywem przewijającym się w powieści jest wstyd – uczucie znane każdemu i niekomfortowe, ale również powstrzymujące nieraz przed zrobieniem czegoś głupiego czy złego. Uczucia tego doświadczają wszyscy główni bohaterowie. „Młodość wstydzi się niedoświadczenia, starość – niedołęstwa. Wstydzimy się, bo nie jesteśmy tacy, jak byśmy chcieli. Ale (…) to znaczy, że wiemy jacy chcemy być. A to już jest coś, nie uważasz?”

Autorka przekonuje, że nie warto przejmować się oceną innych, ważne żeby akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Pomimo, że powieść porusza wiele ważnych i trudnych problemów, nie brakuje w niej również poczucia humoru. Szczególnie śmieszą rozmowy Delfiny z telemarketerami.

Humor, lekki język oraz ciekawie prowadzona akcja powodują, że książkę czyta się jednym tchem.