„Poranek Wielkanocny”, „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” - recenzje książek

utworzono .

 

Prezentujemy kolejne książki o tematyce wielkanocnej z księgozbioru dziecięcego MBP w Radomsku.

         „Poranek Wielkanocny” autorstwa Mary Joslin przybliża dzieciom historię zmartwychwstania Pana Jezusa. Opowiadanie rozpoczynają wydarzenia Niedzieli Palmowej, poprzez Ostatnią Wieczerzę, sąd nad Panem Jezusem i ukrzyżowanie, docieramy do radości Niedzieli Zmartwychwstania.

Książka pięknie zilustrowana, w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób traktująca poważny temat, może być doskonałą pomocą w przygotowaniu najmłodszych do właściwego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy.

 

         Książka Renaty Piątkowskiej pt. „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” to skarbnica wiedzy o zwyczajach związanych z różnymi świętami i wydarzeniami w ciągu roku. Książka zawiera dziewięć pouczających i jednocześnie zabawnych opowiadań.

Z opowiadania pt. „Pisanki” dowiadujemy się jakie znaczenie przypisywano jajku już w starożytności czy w medycynie ludowej. Poznajemy też przesądy i zabawy wielkanocne związane z jajkiem.

„Bo w każdym jajku drzemie uśpione życie i jakaś tajemnica. Gdyby one tylko mogły mówić - (…) - opowiedziałyby niejedną zadziwiającą historię”.

         Co oznacza nazwa śmigus – dyngus?  Czy dawniej w lany poniedziałek bawiono się podobnie jak dziś? Czy oblane wodą dziewczyny miały okazję do rewanżu? Odpowiedzi na te pytania daje opowiadanie pt. „Śmigus – dyngus”.

         Książka Renaty Piątkowskiej to świetna pozycja rozrywkowo – edukacyjna nie tylko dla małych, ale również dla dorosłych czytelników.