Bernard Minier „Na krawędzi otchłani” - recenzja książki

utworzono .

 
165206089 1412958025715870 8609817190482694245 n
 
Nasza propozycja na weekend i nie tylko.
Bernard Minier jest najchętniej czytanym autorem thrillerów we Francji, jego powieści przetłumaczone zostały na 21 języków. „Na krawędzi otchłani” to jego siódma powieść, dreszczowiec pełen napięcia, który napełnia nas troską o przyszłość ludzkości w obliczu rozwoju nowoczesnych technologii.
Moira Chevalier została właśnie zatrudniona w firmie Ming Incorporated, potężnej korporacji chińskiego lidera cyfrowego w Honkongu. Jej zadaniem ma być praca nad prototypem wirtualnego opiekuna człowieka, Deusa. Po jej przybyciu do firmy mnożą się morderstwa, samobójstwa, tajemnicze wypadki. Moira czuje się obserwowana i śledzona, ma objawy paranoi. Mimo grożącego jej niebezpieczeństwa i ostrzeżeń, postanawia zostać i pomóc policji w odnalezieniu mordercy.
Minier ukazuje Honkong z rożnych perspektyw, poznajemy nie tylko bogate miasto, ale także zapuszczone dzielnice, pełne przemocy i zbrodni.
Co najbardziej przeraża w tej historii, to świat zaawansowanych technologii. Sztuczna inteligencja, opracowywana na bazie zbiorów danych, tzw. Big Data, przetwarzających i analizujących nas, żywych ludzi, w celu stworzenia człowieka sztucznego.
„Otwórz oczy! Nie widzisz, co oni nam szykują za pośrednictwem tych swoich farm obliczeniowych, algorytmów i aplikacji? Świat, w którym każdy non stop znajduje się pod obserwacją innych, za każde swoje zachowanie jest sądzony przez armię małych cenzorów, prokuratorów i dyktatorów przypiętych do komputerów […]. Gdzie dzieci w sieciach społecznościowych popychają inne dzieci do samobójstwa, podczas gdy ich rodzice w tych samych sieciach nawołują do mordu, nienawiści i zniszczenia. W takim świecie chcesz żyć? Takiego świata chcesz dla swoich dzieci? Bo właśnie taki świat im budujemy”.
Fabuła jest mocną stroną książki, sprawia, że lektura tego thrillera jest jednocześnie przerażająca i urzekająca. Świetny dreszczowiec, który trzyma w napięciu do końca. Jeśli szukacie mocnego thrillera, to jest to pozycja obowiązkowa.