Anthony Doerr „Światło, którego nie widać” - recenzja książki

utworzono .

Nasza propozycja książki na weekend❗

162294634 1407704709574535 1607352451116090224 n

 
Powieść „Światło, którego nie widać”, amerykańskiego pisarza Anthony'ego Doerra, to historia dwojga młodych ludzi, Marie-Laure LeBlanc i Wernera Pfenniga, którym przyszło dorastać w czasach II wojny światowej.
Marie-Laure mieszka w Paryżu, w wieku sześciu lat traci wzrok. Wychowuje ją ojciec, pracownik Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, który własnoręcznie tworzy dla niej miniaturowy model miasta, dzięki czemu dziewczynka uczy się topografii i może samodzielnie się poruszać. Kiedy Niemcy wkraczają do Paryża, Marie-Laure z ojcem uciekają do Saint-Malo w Bretanii i zamieszkują nad brzegiem oceanu.
Werner Pfennig, wychowanek sierocińca, jest zafascynowany nauką. Pewnego dnia w jego ręce trafia zepsute radio, które sam naprawia. Ten pierwszy sukces budzi w nim zachwyt techniką. Po kilku latach staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Talent Wernera zostaje dostrzeżony przez Niemców, dlatego służy w elitarnej jednostce Wermachtu, zajmującej się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas oblężenia Saint-Malo przez wojska amerykańskie, spotyka przypadkowo Marie-Laure i ratuje jej życie, od tego momentu ich losy splatają się.
„Światło, którego nie widać” to powieść wielowątkowa, o historii i miłości, z niezwykle barwnie nakreślonymi postaciami głównych bohaterów. W powieści autor nie skupia się tylko na przedstawieniu obrazów, ale też odczuć – zapachów, dźwięków, które uzupełniają opisy, przedstawia świat z perspektywy niewidomej dziewczyny. „Otwórzcie oczy i popatrzcie na to, co możecie zobaczyć, nim zamkniecie je na zawsze” - pisze Anthony Doerr.
Książka wyróżniona została Nagrodą Pulitzera 2015, polskie wydanie powieści otrzymało tytuł Książki Roku 2015 (lubimyczytać.pl) w kategorii Powieść historyczna.
Tytuł dostępny w zbiorach biblioteki w formie książki tradycyjnej ? (Wypożyczalnia dla dorosłych) oraz audiobooka ? (Czytelnia dla dorosłych). Audiobook wydany został przez wydawnictwo Biblioteka Akustyczna w 2019 r., czyta Marcin Popczyński.